Вітання!

  Доброго дня й дякуємо, що Ви завітали до цієї сторінки!

Тут описано, яким чином можна взяти участь у дослідженні структури населення птахів в місті й передмісті Львова.


Дослідження птахів в містах — цікава галузь орнітології. Багато питань досі залишаються без відповіді попри численні дослідження. Наприклад, як типи угруповань птахів залежать від типу міського середовища?

Пошук відповідей на подібні питання вимагає не просто потужного статистичного обґрунтування, а й специфічних методів збору інформації і, що головне, — великої кількості інформації.

Ми хочемо дослідити угруповання птахів Львова та його околиць (Львів в адміністративних межах — 182 квадратних кілометри, а разом з околицями — близько 450 квадратних кілометрів). Таку величезну територію важко дослідити одному чи двом науковцям, тому ми просимо про допомогу. Допомогу усіх, хто вміє визначати птахів, а таких людей останнім часом стає все більше і більше. 

Для цього ми розділили всю територію досліджень на сектори розміром 1х1 км.

З одного боку, велика кількість точкових обліків на багатьох точках дає точнішу інформацію, адже точка може лежати лише в одному типі середовища (біотопу), на відміну від маршруту чи дослідної площі. З іншої сторони, точкові обліки — це завжди ризик піти з порожніми руками.


На території Львова та передмістя 466 квадратів. Пробігтися такою кількістю квадратів декільком спостережникам двічі за зиму і двічі за гніздовий сезон дещо проблематично, тому нам потрібні ви:


Хто?

Людина, яка вміє визначати птахів. Якщо Ви студент біологічного факультету, якщо Ви успішно пройшли (чи готуєтесь складати іспити) програму підготовки BirdId Ukraine або займаєтесь дослідженням птахів вже не один рік — ласкаво просимо! АБО вмієте визначати звичайні види птахів та бажаєте долучитися до справжніх наукових досліджень, якої професії ви б не були.

Ви живете у Львові чи у передмісті, або, принаймні, буваєте у Львові хоча б раз на місяць.


Що робити? 

Потрібно обрати квадрат або декілька квадратів, які ви зможете відвідати двічі за зиму і двічі за гніздовий сезон.

В кожному квадраті розмістити 5-10 точок.

На кожній точці провести по 2 обліки взимку і протягом гніздового сезону (відвідати кожну точку чотири рази).

Облік триватиме до 5 хвилин на одній точці (до 10 хвилин, якщо виникають труднощі із визначенням певних птахів).


Коли?

Протягом зими (грудень-лютий) та гніздового сезону з квітня по кінець червня.


Що буде результатом цієї роботи?

За ідеальних умов — хороше наукове дослідження. Визначальну роль тут відіграє кількість точок, на яких будуть проведені обліки.

Основним результатом проекту є щорічні набори даних, котрими можуть скористатись інші науковці. Оскільки збір даних відкритий для публіки, то й результати так само мають бути доступними.

Всіх учасників дослідження буде згадано в публікаціях, виданих за його результатами. З іншої сторони, Ви, за бажання, можете залишитись анонімом.


Пілотне дослідження було проведено 2019-2020 рр. Це дослідження вказало на деякі недоліки методики, котрі ускладнювали проведення обліків для волонтерів. Крім того, проблемою стала й пандемія COVID-19, через котру протягом гніздового сезону було зібрано небагато даних.

За оновленою методикою програма розпочала роботу 2021 року (зима 2020-2021 та гніздовий сезон 2021 року). Цього сезону було охоплено 92 облікові квадрати (з 466).

Коментарі